Čo čítam

Eowyn Ivey: Dcéra snehu

Dcéra snehu je krásna kniha, ktorá vás prenesie na Aljašku, na samotu, do mrazivých a občas i mrzutých dní. Manželia Mabel a Jack sa sem presťahovali, aby vyliečili svoj smútok z nikdy nenaplneného sna o dieťati. Príbeh je jednoduchý, častokrát predvídateľný, no obohatený o opisy aljašského prostredia, ktoré knihe dodali svoju poetickosť. Keď sa v knihe zjaví záhadná a magická Dcéra snehu, vdýchne do nej kúsok fantázie, nádeje, lásky i odhodlania. Také príjemné a nenáročné čítanie pred spaním (lebo nie všetky knihy sa na večerné čítanie hodia).

Knihu nájdete napríklad tu.

0383E32F-DEC3-4499-9965-41EFA42F3A55

Madeline Vadkerty: Slovutný pán prezident

Čítať na terase štiavnickej čajovne príbehy o ľuďoch, ktorým siahli na slobodu a odobrali možnosť voľne sa pohybovať po uliciach, chodiť do práce, ponechať si vlastné obchody, byty, životy, je dosť paradox. Ale asi neexistuje patričné miesto, je len správny čas. Stále. To čo sa udialo počas druhej svetovej vojny by sme si mali pripomínať stále. Napríklad aj cez túto knihu, chytí vás od samého začiatku. Ja som ju dočítala už pár týždňov dozadu, no stále sa mi niektoré príbehy vracajú a musím na ne myslieť.

Kniha neponúka žiadne ucelené dejiny, sústreďuje sa na jednotlivca, na príbehy bežných ľudí. Životy židov, arizátorov, ale aj úradníkov. Životy tých, ktorí sa po vydaní protižidovského zákona s nádejou obracali na prezidenta Tisa s prosbami o výnimky. Mne trochu vadil beletrizovaný štýl, ktorým je kniha napísaná, no práve vďaka nemu by dejiny holokaustu na Slovensku mohli byť stráviteľnejšie pre širšiu skupinu ľudí. Samotný námet je skvelý a listy slovutnému pánovi prezidentovi si určite zaslúžia pozornosť!

Knihu nájdete napríklad tu.

000C3397-DBBC-4838-91E4-F93CC7AC242D


Édouard Louis: Skoncovat s Eddym B.

Eddy je dospievajúci chlapec, ktorý vyrastá na francúzskom vidieku a bojuje so svojou homosexualitou v prostredí, kde opačná orientácia nie je akceptovaná. V knihe postupne rozrozprával niekoľko príbehov z detstva a puberty. Mnohé z nich sú neuveriteľné, šokujú a nútia k zamysleniu o tom, ako prostredie, v ktorom vyrastáme, formuje naše myslenie a ovplyvňuje rozhodnutia, a či útek dokáže zmazať alebo aspoň prekryť stopy minulosti zanechané v nás.

Velký zrzek a ten druhý, nahrbený, mě ještě naposledy udeří. A rychle odcházejí. Hned mluví o něčem jiném. O něčem všedním, banálním, a to zjištění mě zraňuje: já v jejich životech hraji nesrovnatelně menší roli než oni v mém. Já jim věnoval veľkeré své myšlenky, své obavy už od probuzení. Jejich schopnost tak pohotově na mě zapomenout mě zarmucovala.

Viac o knihe som napísala tu a nájdete ju napríklad tu.

IMG_8063


Hanya Yanagihara: Malý život

Po všetkých tých pozitívnych ohlasoch na túto knihu som sa bála sklamania, nakoniec ale prekonala všetky moje očakávania, ktoré som si v sebe chtiac či nechtiac vyformovala. Táto kniha má všetko. Silný a pútavý dej, silné putá, lásku a (ne)dôveru. Vďaka svojmu rozsahu ma hlboko a intenzívne vtiahla do sveta postáv, nechala ma nahliadnuť do ich vzťahov, nechala ma precítiť všetky ich trápenia, utrpenia, nešťastia, neúspechy ale aj úspechy, zanechala vo mne rôzne pocity, ktoré som ešte dlho musela vstrebávať, myšlienky, ku ktorým som sa ešte nejaký čas po dočítaní musela vracať. Napriek tomu, že tragickosť hlavnej postavy Judea je takmer nereálna, s výnimkou niektorých pasáží som verila všetkému a často sa mi chcelo plakať a kričať spolu s postavami. Asi ešte nikdy som nečítala knihu, ktorá by vo mne prebúdzala také silné emócie.

A nech o Malom živote napíšem čokoľvek, bude to málo v porovnaní s tým, aká veľká je táto kniha.

Knihu nájdete napríklad tu.

000036


Varlam Šalamov: Kolymské povídky

K tejto knihe som sa dostala vďaka Absyntovke Kolymské denníky, ktorej autor sa vydal na putovanie po kolymskej ceste, po stopách Kolymských poviedok Šalamova, ktoré mu počas cesty robili spoločnosť. Šalamov prežil 14 rokov svojho života v pracovných táboroch na Kolyme a práve z prostredia lágrov sú krátke poviedky v zbierke Kolymské poviedky. Šalamov v nich popisuje vlastné príbehy, ale aj príbehy, ktoré za tie roky odpozoroval. V každej poviedke cítiť krutosť prostredia, neľudské podmienky pre život, utopené ľudské hodnoty a ťaživú atmosféru pracovných táborov. Mráz, ktorý väzňov omína počas každodennej práce, sa dostáva pod kožu aj mne.

Knihu nájdete napríklad tu.

000016


Witold Szabłowski: Vrah z mesta marhúľ

Absyntovky ja môžem, to už ste si asi všimli. Teraz som s nimi mala dlhú pauzu kvôli iným knihám a povinnostiam, ale konečne som sa dostala ku knihe Vrah z mesta marhúľ a čítam ju s takým záujmom, že až. Popisuje nielen udalosti z tureckej histórie, ale hlavne súčasnú situáciu v Turecku, kariérnu cestu vládnuceho moslimského prezitenta Erdogana, neslobodu médií a prenasledovanie novinárov v Turecku a pomerne nedávne spoločenské udalosti, napríklad z júla minulého roku, kedy sa časť tureckej armády pokúsila o prevrat a zvrhnutie Erdogana. A asi aj práve preto, že sa dotýka práve súčasnosti krajiny, ma tak veľmi baví.

Knihu nájdete napríklad tu.

IMG_6256


Piotr Socha: Včely

Najkrajšia kniha o včelách! Krásne farebné ilustrácie a milo popísaný fascinujúci svet včiel. Taká detská knižka nielen pre deti.

Knihu nájdete napríklad tu.

Súbor_000


Samer: Denníky z Rakky, Útek z Islamského štátu

Taká rýchlovka, krásne grafické spracovanie a hlavne príbeh, ktorý sa neľahko číta, no napriek tomu vás pohltí. Zobrazuje neľudskosť, ktorá sa nedá pochopiť, hrôzu, ktorú si u nás nevieme ani predstaviť, no napriek tomu je realitou sáčasnosti. Autor Samer, čo samozrejme nie je jeho skutočné meno, riskoval takmer všetko, keď svoje zápisky o nadvláde Islamského štátu za pomoci miestnych aktivistov prepašoval na verejnosť.

Ďalšia absyntovka, ktorú odporúčam.

Knihu nájdete napríklad tu.

Súbor_000 (3)


Svetlana Alexijevič: Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti)

Často umierajú. Umierajú náhle. Umierajú za pochodu. Išiel, odrazu spadol, zaspal a už sa nezobudil. Niesol sestričke kvety a zastavilo sa mu srdce. Stál na autobusovej zastávke… Umierajú bez toho, aby ich niekto skutočne vypočul. To, čo sme prežili… Čo sme videli. O smrti ľudia nechcú počuť. O hrôzach…

Ale ja som vám rozprávala o láske. Ako som ľúbila…

Knihu nájdete napríklad tu.

IMG_5468


Andrej Sládkovič: Marína

Hneď, ako som ju chytila do rúk a začala som v nej listovať, tak som vedela, že ju musím mať. Úžasné umelecké dielo, v ktorom sa spojili nežné a romantické maľby Kataríny Vavrovej so slovenskou literárnou klasikou, Sládkovičovou Marínou. Vedela by som si ju pozerať stále znova a znova. Dala som ju sem ako prvú, pretože ju považujem za jednoznačne najkrajšiu slovenskú knihu, akú som v poslednej dobe videla.

Knihu nájdete napríklad tu.

photo-22-7-16-8-31-12photo-22-7-16-8-31-36


Elisabeth Asbrink: A vo Viedenskom lese stále stoja stromy

Príbeh židovského chlapca Otta, ktorého rodičia poslali do Švédska, aby ho zachránili pred protižidovskými opatreniami nacistov. O bolestivých podmienkach Židov v druhej svetovej vojne sa dozvedáme z listov, ktoré spájali Otta s rodičmi, ktorí zostali vo Viedni. Kniha zobrazuje paradoxné priateľstvo židovského chlapca Otta s Ingvarom Kampradom, nacistickým prívržencom. Prítomná je aj téma švédskeho nacizmu, protestov proti prisťahovalcom, strachu z utečencov.

Skvelá, silná kniha. Pri jej čítaní si človek uvedomí, ako sa niektoré veci z histórie premietajú aj do súčasnosti.

Knihu nájdete napríklad tu.

photo-8-5-16-12-03-33


Wendy Holden: Odsúdení prežiť

Knižka s nie veľmi vábnym obalom a názvom, no maminka ma presvedčila, že si ju mám prečítať. A dobre som spravila, môžem povedať, že to pre mňa bola jedna z najsilnejších kníh, ktorá sa venuje tématike koncentračných táborov. Je to skutočný príbeh o troch ženách, ktoré v čase, keď sa dostali do koncentračného tábora, boli tehotné, no tehotenstvo sa im pred Doktorom Mengele podarilo zatajiť, a tak boli zaradené medzi zdravé pracujúce ženy. V beznádeji koncentračného tábora museli bojovať nie len za svoj život, ale starať sa aj o to jediné, čo im po ich manželoch zostalo. Neuveriteľný príbeh, ktorý zaváňa jedinečnosťou, no prežili ho hneď tri ženy, ktoré o sebe vzájomne netušili.

Knihu nájdete napríklad tu.

photo-30-10-16-15-06-05


Martin Polack: Americký cisár

Absynt je tento rok mojou srdcovkou. Na Amerického cisára bolo v čase vydania veľa chváľ, vďaka ktorým vo mne rástli očakávania a bála som sa, že budem sklamaná. Našťastie, nebola som. Reportážna kniha skvele opisuje koniec 19. storočia v chudobnom Rakúsko-Uhorsku, kedy vládla utečenecká kríza a ľudia odchádzali do Ameriky s vidinou zbohatnutia. Po krajine chodili agenti s vymyslenými historkami a lákali nešťastných, chudobných ľudí na záchrannú plavbu loďou do Ameriky, kde na nich čaká nekonečno možností. Negramotní a nevzdelaní ľudia agentom uverili, no často namiesto zbohatnutia prišli o všetko, niekedy aj o vlastný život.

Knihu nájdete napríklad tu.

photo-17-9-16-14-27-44


Jennie Dielemans: Vitajte v raji

Ešte jedna absyntovka, táto je o cestovnom ruchu a jeho vplyve na krajiny, ktoré sú rajom pre turistov, ale peklom pre domácich. All inclusive dovolenky mi vždy boli nesympatické, ale po prečítaní tejto knihy je mi oveľa jasnejšie, prečo. Príjemné čítanie, povedala by som, že je to jedna z tých menej náročných absyntoviek. Tak akurát na dovolenku v Barcelone, kde som ju čítala ja :)

Knihu nájdete napríklad tu.

photo-15-9-16-10-04-54


J.K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany: Harry Potter a Prekliate dieťa 

Síce to nie je plnohodnotné pokračovanie kníh Harryho Pottera, na aké sme doteraz boli zvyknutí, pre milovníkov tohto čarodejníckeho sveta je to must-read. Úplne zmierená s tým, že ide o scenár divadelnej hry, a pripravená na najhoršie, som nakoniec bola milo prekvapená. Bol to príjemný návrat do sveta Harryho Pottera, 19 rokov od posledného dielu, kde hlavnými postavami sú synovia dvoch nepriateľov z pôvodných kníh, Harryho Pottera a Draca Malfoya. Viac neprezradím :)

Knihu nájdete napríklad tu.

photo-3-10-16-8-03-44


Marta Marčáková, Martina Dorkinová: Príbehy z kuchyne

Kuchárska kniha, ako má byť, nesmierne ma potešilo, že takáto krásna knižka vyšla zo slovenskej kuchyne dvoch blogeriek The Story of a Cake a Stvory z kuchyne. Recepty, ktoré lákajú hneď na prvý pohľad a vďaka kvalitným fotkám ich hneď cítite na jazyku. Práve fotky boli dôvodom, prečo som si kúpila ďalšiu kuchársku knihu, aj keď z nich varím len málo :) Jednoducho milujem pekné fotky! Zaujímavosťou je, že na konci knihy nájdete aj zopár rád a tipov, ako si fotiť jedlo tak, aby tiež vyzeralo lákavo.

Knihu nájdete napríklad tu.

Photo 13.12.16 20 46 00 copy.jpg


Peter Krištúfek: Telá

Kniha slovenského autora o stratených ľudských životoch. Nie je rozsiahla, no aj na malom priestore z nej cítiť zmes života, túžob, pocitov, zážitkov a možno i nenaplnených predstáv (samotného autora). O tom, že každý z nás je tak trochu stratený, tak trochu nešťastný a telo je len nástrojom, ako svoje skutočné pocity skryť, ako skryť to, nad čím premýšľame, čo cítime, čo vnímame. Telo je len hranica, ktorá oddeľuje osobný svet od všetkého, čo je mimo neho.

Na svete je toľko krásnych miest, kde môže byť človek nešťastný.

Knihu nájdete napríklad tu.

photo-14-8-16-10-49-26


John Boyne: Chlapec na vrchole hory

Ďalšia z kníh s tématikou druhej svetovej vojny, no táto nie je podľa skutočnosti. Číta sa ľahko, autor John Boyne píše jasne, priamo, jednoduchým štýlom. Na druhú svetovú vojnu sa pozeráme očami dieťaťa, chlapca Pierrota, ktorý sa dostane do domu samotného Hitlera. Skryté posolstvo tejto knihy tkvie v tom, ako sú deti ľahko tvarovateľné a aké dôležité je poskytnúť im dobrý vzor, ktorý uznáva tie správne hodnoty. Lebo keď sa detským vzorom stane niekto ako Hitler, môžu z toho vzísť viaceré tragické rozhodnutia.

Knihu nájdete napríklad tu.

photo-28-7-16-12-27-55


Åsne Seierstad: Jeden z nás, Príbeh o Nórsku

Kniha Jeden z nás, Príbeh o Nórsku nie je ľahké čítanie. Vydavateľstvo Absynt predsa oddychové čítanie ani nesľubuje. Je to silný príbeh, z ktorého zostáva ťažko. O to viac, keď ho čítam s vedomím, že ide o skutočnosť. Napriek tomu sa občas prichytím pri tom, ako verím, že sa niečo pokazí, že niečo Breivikovi nevyjde, že niečo ho zastaví a k masakru na ostrove Utøya nepríde. Márne verím v iný koniec.

Morálka v našom boji stratila význam z viacerých hľadísk, napísal. Počas našich útokov zomrú i nevinní, pretože skrátka budú na nesprávnom mieste v nesprávny čas. S touto myšlienkou sa treba zmieriť.

Viac o knihe som napísala tu a nájdete ju napríklad tu.

IMG_4465-2


Angelika Kuźniak: Papuša

Priznám sa, keď som Papušu brala do rúk, nemala som takmer žiadne veľké očakávania. Po niekoľkých stranách čítania som však vedela, že mám pred sebou krásnu knihu, ktorá má dušu.

Papuša nie je obyčajný príbeh. Autorka Angelika Kuźniak z rôznych nahrávok, článkov, listov a rozprávaní dala dokopy výnimočný príbeh o prvej rómskej poetke, ktorú láska k slovám, obrazom a skladaniu poézie doviedla až k šialenstvu a vyhnanstvu.

“Nepíš básne, lebo budeš nešťastná.” A ja som písala ako hlupaňa a teraz je tak, že nikam nepatrím.

Viac o knihe som napísala tu a nájdete ju napríklad tu.

IMG_2806


Erlend Loe: Koniec sveta, ako ho poznáme

Koniec sveta, ako ho poznáme je voľné pokračovanie milého príbehu o Dopplerovi, ktorý v lese spadol z bicykla, našiel tu harmóniu, pokoj a verného priateľa losa Bonga, a nakoniec sa rozhodol zostať chvíľu žiť v samote, medzi stromami. Po niekoľkých rokoch v opustenom lese Doppler opúšťa Bonga (lúči sa mu ťažko, lebo je to jediný tvor, s ktorým sa mu dobre rozpráva) a vracia sa domov k manželke a deťom.

Viac o knihe som napísala tu a nájdete ju napríklad tu.

IMG_2760


Svetlana Alexijevič: Vojna nemá ženskú tvár

Kniha Vojna nemá ženskú tvár od Svetlany Alexijevič je reportážna kniha o ruských ženách v druhej svetovej vojne. Nie je len o sestričkách vo vojenských nemocniciach, ktoré doteraz pre mňa boli jedinou predstaviteľnou ženskou zložkou vojny. Je aj o ženách ostreľovačkách, ženách na fronte, silných a odvážnych ženách so zbraňami v rukách.

Nepíšem o vojne, ale o človeku v nej. Nepíšem dejiny vojny, ale dejiny citov. Som historik duše.

Viac o knihe som napísala tu a nájdete ju napríklad tu.

IMG_2677-2


Agota Kristof: Veľký zošit, Dôkaz, Tretie klamstvo

Kniha je z vojnového obdobia, avšak vojna je tu vnímaná veľmi všeobecne a nie je bližšie určené, o akú vojnu ide. Vo Veľkom meste kvôli vojne prepukli nepokoje a hlad, preto sa matka rozhodne doviezť svoje trinásťročné dvojičky k starej mame na vidiek, do Malého mesta. A to aj napriek tomu, že vzťah matky a dcéry hraničí s nenávisťou. Stará mama sa chlapcov ujme, no ani jej vzťah k nim nie je prívetivý. Napovedá tomu aj oslovenie, ktoré chlapcom pridelila. Sukini synovia. Chlapci sa prispôsobujú správaniu starej mamy, vojne, zlému svetu a trénujú svoju odolnosť v hlade, nehybnosti, fyzickej aj psychickej bolesti. Kniha Veľký zošit ukazuje, ako vojna dokáže zmeniť človeka a jeho hodnoty. Ako ľudí rozbíja a učí ich byť tvrdými, krutými, chladnými a bezcitnými.

Viac o knihe som napísala tu a nájdete ju napríklad tu.

IMG_2252