Åsne Seierstad: Jeden z nás, Príbeh o Nórsku

Kniha Jeden z nás, Príbeh o Nórsku nie je ľahké čítanie. Vydavateľstvo Absynt predsa oddychové čítanie ani nesľubuje. Je to silný príbeh, z ktorého zostáva ťažko. O to viac, keď ho čítam s vedomím, že ide o skutočnosť. Napriek tomu sa občas prichytím pri tom, ako verím, že sa niečo pokazí, že niečo Breivikovi nevyjde, že niečo ho zastaví a k masakru na ostrove Utøya nepríde. Márne verím v iný koniec.

Hlavným motívom knihy síce je Breivik a jeho masaker, no kniha ide oveľa ďalej a oveľa hlbšie. Autorka popisuje životy Breivikových obetí, politické pomery v Nórsku, prostredie moslimských prisťahovalcov a ich prispôsobovanie sa nórskym podmienkám. Napriek tomu, že sa väčšina z nich snažila prispôsobiť, Breivik moslimov nenávidí.

IMG_4465-2

Z nenávisti voči moslimom spísal manifest, v ktorom sa venuje ich histórii a tomu, ako podľa neho postupne ovládajú Európu. Zostavil plán, ako do roku 2083 vytvoriť ideálnu spoločnosť, bez prisťahovalcov. Na začiatku tohto plánu stál útok na vládnu štvrť v Osle a následnú streľbu na ostrove Utøya.

Morálka v našom boji stratila význam z viacerých hľadísk, napísal. Počas našich útokov zomrú i nevinní, pretože skrátka budú na nesprávnom mieste v nesprávny čas. S touto myšlienkou sa treba zmieriť.

IMG_4472-2

Streľba na ostrove trvá vyše šesťdesiat strán knihy. Po každom výstrele dúfam, že to skončí, že toto je už posledný výstrel, aj keď viem, že skutočnosť dopadla inak. Streľba nekončí, výstrely pokračujú a obete pribúdajú. Všetko je popísané príliš živo, naturalisticky. Túto časť knihy som čítala pred spaním a o streľbe sa mi potom aj snívalo. Na druhý deň som si od čítania musela dať pauzu.

Breivik sa neponáhľal. Kráčal pokojne, sledoval len najväčšiu skupinu utekajúcich. Mal dostatok času, ostrov nebol veľký. Jazero sa blyšťalo ako zbraň masového ničenia. Teraz boli všetci v pasci. Trochu ich postraší, oni poskáču do vody a utopia sa.

Tak si to vymyslel. Adrenalín ho upokojil. Vôľa zvíťazila nad telom. Zábrany padli.

IMG_4468-2

Pokojne kráčal ostrovom a strieľal. Desiatky okolností ho mohli zastaviť úplne, alebo aspoň skôr. Celá záchranná akcia bola sledom nešťastných rozhodnutí. Trochu šťastnejšie rozhodnutie policajtov mohlo ušetriť niekoľko obetí. Mohlo zastaviť Breivika, ktorý bol celý čas presvedčený o tom, že koná dobro a pracuje na budúcej ideálnej spoločnosti.

Aj preto sa táto kniha číta ťažko. A dalo by sa o nej ešte veľa napísať. No lepšie bude prečítať si ju. Fakt stojí za to.

Knihu nájdete napríklad tu.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s