Erlend Loe: Koniec sveta, ako ho poznáme

Koniec sveta, ako ho poznáme je voľné pokračovanie milého príbehu o Dopplerovi, ktorý v lese spadol z bicykla, našiel tu harmóniu, pokoj a verného priateľa losa Bonga, a nakoniec sa rozhodol zostať chvíľu žiť v samote, medzi stromami. Po niekoľkých rokoch v opustenom lese Doppler opúšťa Bonga (lúči sa mu ťažko, lebo je to jediný tvor, s ktorým sa mu dobre rozpráva) a vracia sa domov k manželke a deťom.

IMG_2760

Doma ho ale čaká niekoľko prekvapení. Dom, v ktorom býval, zmenil farbu, jeho meno chýba na poštovej schránke a cez vchodové dvere vstupuje do domu iný muž. Doppler celú situáciu pozoruje zdiaľky a vidí, že návrat domov nebude úplne idylický. Nakoniec sa mu to podarí. Veľmi svojsky, ale podarí.

Sledoval, ako sa celá jeho rodina postupne vracia domov. Najprv syn Gregus. Vyrástol. Malý školák spokojne prešiel bránkou, aktovka mu visela na jednom pleci. Dopplera potešilo, že ho znovu vidí, no nepáčilo sa mu, že pôsobí tak v pohode. Keď sa otec neukáže tri roky, synovi sa nepatrí tváriť sa, že nič. 

IMG_2768

Po návrate domov nasledujú ďalšie a ďalšie zvraty. Doppler sa doma len motá, prepadá návykom konzumnej spoločnosti, ktorou tak opovrhoval, dostáva sa do absurdných situácií, stáva sa z neho antihrdina, lenivec, človek ľahostajný k okoliu. Dopplerov naivný postoj k životu však dodáva knihe ľahkosť. Nechýba humor, irónia, nečakané vyvrcholenie a dobrý koniec.

Po niekoľkých dňoch strávených na pohovke sa spýtal dcéry Nory, čo to vlastne študuje. Medicínu. Medicínu. Jasná vec. A plánuje špecializovať sa na psychiatriu. Také čosi. Bože dobrý. Bridila sa mu predstava, že ho jedného dňa pochopí vlastná dcéra. 

IMG_2829

Rozprávanie a fabulácia Erlenda Loeho sú tak správne prepnuté. Kniha Koniec sveta, ako ho poznáme je kniha, ktorá sa hodí na unavené poobedie po práci, kedy sa netreba veľmi zaťažovať ťažkým a náročným čítaním. Dá sa pousmiať, dá sa pri nej oddýchnuť a stráviť s ňou zopár bezstarostných chvíľ. I keď prvý diel zo série bol nepochybne najlepší, aj pokračovanie a koniec Dopplerovho putovania som si s radosťou prečítala.

Knihu nájdete napríklad tu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s