Hel, Sopot, ústie Visly

Písať dva mesiace po návrate z cesty sa ukázalo ako veľká výzva, zostali len pocity, dojmy a tieto obrázky, no vďaka nim sa na tieto miesta vzdialené môžem hocikedy vrátiť. A tak sa teraz vraciam na Hel, do Sopotu a k ústiu Visly.

Hel
Hlavným dôvodom, prečo sme do Gdańsku (tomuto čarovnému mestu som venovala samostatný článok) išli autom, bola túžba spoznávať aj okolité miesta, hlavne pobrežie Baltského mora na polostrove Hel. Na mape je Hel úplný úkaz, dlhý a úzky polostrov, ktorým sme išli približne hodinu, kým sme sa dostali takmer na jeho koniec. Tu sme odstavili auto, prešli hustým lesom, vyliezli na maják, na Hel a vzdialený Gdańsk sa pozreli z výšky, ďalej kráčali ihličnatým lesom, až sme sa dostali k pláži, na úplný cíp polostrova. Bol začiatok mája, vzduch prúdiaci z Balstkého mora bol chladný a pláž takmer prázdna, ohraničená žltými trávami a vyhliadkovým mólom.

Vyľudnené nepoznané miesta bez turistov, presne tak, ako to mám rada.

1-hel-poland2-lighthouse-hel3-forest-hel-poland4-forest-poland-hel5-hel-forest6-hel-poland-forest7-hel-forest8-hel-beach11-beach-hel-poland9-beach-in-hel12-hel-beach-poland13-hel-beach14-hel-beach-fromwhereistand15-beach-in-poland-hel16-hel-beach17-beach-hel-poland18-hel-molo19-hel-beach-sand20-grass-beach-hel21-hel-city22-spring-in-hel

Sopot
Len taká rýchla zastávka po ceste z Helu späť do Gdańsku. Niekde som čítala, že Sopot je krajší ako Gdańsk, ale buď sme neobjavili tie pravé miesta a potrebovali by sme na to viac času, alebo ten názor vychádzal z nejakého citovo sentimentálneho naviazania, alebo ma Gdańsk natoľko očaril, že to susedné mesto len tak nemohlo prekonať, napriek labutiam na pláži, krásnemu modrému svetlu, ktoré na mňa pôsobilo tak seversky, či výhľadu na pokojné more.

23-gdansk-from-sopot24-swans-in-sopot

Tam, kde sa Visla vlieva do Baltského mora
Asi hodinová prechádzka prírodnou rezerváciou Mewia Łacha, popri bobrami prehryzených stromoch a posledných metroch toku rieky Visly, nás zaviedla k jej ústiu. Majestátna rieka vlieva krakovské a varšavské vody do Gdańskej zátoky a v mori sa stráca, predstavujem si, ako sa sladká voda mieša so slanou morskou vodou, ako sa stráca hranica medzi riekou a morom. Vstúpiť na pláž na ľavej strane od ústia síce bolo zakázané, no ochranár vtákov z prírodnej rezervácie, ktorý nás na to prišiel upozorniť, nás aspoň pozval na neďalekú rozhľadňu, kde nám požičal ďalekohľad a ukázal nám tulene v diaľke. Asi 50 tuleňov, aj keď na prvý pohľad vyzerali len ako čierna škvrna v mori.

25-forest-wisla26-rezerwat-przyrody-mewia-lacha-forest27-rezerwat-przyrody-mewia-lacha28-zatoka-gdanska29-wisla-baltic-sea31-wisla-zatoka-gdanska32-ustie-visly33-rezerwat-przyrody-mewia-lacha34-rezerwat-przyrody-mewia-lacha

 

One thought on “Hel, Sopot, ústie Visly

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s