V dome

na_priedomibenatky

citrony

farby

farby_a_farbicky

farby_na_murikuhlineny_dzbanstara_kniznica

kniha_na_stole

musle

svietnikokno_umelca

salka_na_stole
socha

stara_kuchyna

stetce

Kráčali sme najprv hore kopcom, potom dole kopcom medzi zelené stromy a zelené trávy, riadili sme sa červenou značkou na kmeňoch stromov a tá nás zaviedla do malej dedinky, takej, kde je len jedna cesta, kvitnúce kvety v predzáhradkách domov, kostol, oproti nemu krčma, v ktorej čapujú sladkú ružovú limonádu a české pivo.

Keď sme prechádzali ulicou a nečakali nič, čo by nás mohlo prekvapiť, zaujal nás jeden starší dom, s bielou omietkou a takmer spadnutou strechou, pred ním záhradka a biely stôl s jablkami a žltými kvetmi vo váze, na stene visel nápis Galéria. Vstúpili sme do tichej a prázdnej miestnosti a nahlas pozdravili.

Ozval sa hlas, ktorý patril staršiemu pánovi so zarastenou tvárou a šatstvom od farieb, autorovi všetkých farebných obrazov, ktoré boli zavesené na stene alebo len tak položené a opreté o nohy stola. Pán, ktorý tu býval a tvoril, si pokojne sadol pred dom za biely stôl, fajčil, pil víno a nás nechal len tak sa prechádzať všetkými izbami skrývajúcimi množstvo lákavých pohľadov, súkromia, farieb na stoličkách a parapetách okien, obrazov, štetcov, plátien, vzorovaných hrnčekov, kníh v každej miestnosti, prirodzeného svetla a zanesených okien.

Bol to vstup do veľmi osobného miesta, miesta s atmosférou, akú som ešte nikdy necítila. Bola to pre nás udalosť, ktorú bolo treba osláviť. A tak sme sa zastavili v miestnom obchode a pánovi za tento zážitok kúpili fľašu vína.

Reklamy

8 thoughts on “V dome

 1. Ta atmosfera je kouzelna, skoro rozpravkova..pamatuju, ze prababicka, co zila kousek za Cadcou, mela podobny domek, postaveny hodne davno, tluste bile nerovne steny, strecha, kde misty dovnitr prselo, velka zahrada s ovocnymi stromy, ta stara drevena okna, nektera nesla otevrit, no a zarizeny presne v podobnem duchu (jen ty tuby barev a stetce chybely, misto nich tam lezel kolac a plata s vysivanim v ruznem stadiu dokonceni)..prisel jsem si jako v pohadce..chybi mi ty casy, dekuji za jejich pripomenuti ^_^

  Like

 2. přiznám se na tomto místě bych chtěla strávit život, vždycky jsem chtěla dům nebo byt do bílé takové té staré přímo s touhle atmosférou

  Like

 3. Robíš rozprávkovo krásne fotky ^^ (a hlavne mi duša zaplesala pri fakte, že ten “tvorivý bordel” pri maľovaní môže byť tak fotogenický, sama maľujem a momentálne mám chuť vďaka tvojmu postu utekať a obklopiť sa znova farbami :))

  Have a nice day ^^

  Like

 4. Milujem tvoje fotky, sú fakt prekrásne! Vieš ako správne zachytiť atmosféru :)
  V takom dome by bolo sveta žiť ^-^

  blonde-ginger.blogspot.sk

  Like

 5. Spätné upozornenie: Faves from 2014 | jana mARTish

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s